JÕULUKUUL ON TAASKASUTUSKOJA POOD
AVATUD K 12-17, N 10-17 ja R 10-14 (alates 24.12 puhkame)!
LORUP


JOHANNES LORUPI KLAASIVABRIK
 
Johannes Lorupi Klaasivabrik alustas tööd Tallinnas Bekkeri tehaste territooriumil 1934. aasta jaanuari esimesel nädalal. Enamus 180 töölisest ja osa sisseseadest oli pärit Meleski klaasivabrikust, töö käis kolmes vahetuses 24 tundi ööpäevas.
 
1935. aastal oli ettevõte oma positsiooni Eesti klaasituru liidrina juba kinnitanud. Jätkus nii tootmise arendamine kui laiendamine, kuna suurema osa tööstusest saadavast tulust investeeris Lorup ettevõttesse. Loodi eraldi peenlihvimisosakond, sest eriti populaarseks olid osutunud ainsana Eestis toodetavad lihvitud mustriga klaasist lauanõud. Algasid ka katsetused kristallklaasi tootmiseks.
 
1937. aasta kevadel alustas tööd kristalliosakond, mis vaatamata tehnoloogia keerukusele arenes kiiresti. Vabriku uueks tuluallikaks kujunes lisaks kristallesemetele ka kristallitoorikute müük väikestele lihvimistöökodadele, mis seni olid materjali ostnud välismaalt.
 
Toodangu paremaks tutvustamiseks ja müügiks Eestis avati 1940. aasta märtsi alguses ettevõtte esinduskauplus Tallinnas aadressil Vabaduse plats 7, kus müüdi peamiselt vabriku eksklusiivsemat poolkristall- ja kristallkaupa.
 
Pärast 1940. aasta juunipööret Lorupi vabrik natsionaliseeriti ja liideti Meleski ning Tartu klaasivabrikuga, 1941. aasta kevadel sai vabriku uueks nimeks Tarbeklaas.
 
14. juunil 1941. aastal küüditati Lorup Sverdlovski oblastisse Sevurallagi laagrisse. Tema karistus oli võrreldes teiste väljasaadetutega suhteliselt kerge: viis aastat asumist koos kogu vara konfiskeerimisega. Seda aega aga ei jõudnud nõrga tervisega Johannes Lorup ära oodata, ta suri vangistuses 6. mail 1943. aastal.
Johannes Lorupi klaasitööstus jätkas saksa okupatsiooni ajal tööd Joh. Lorupi Vabriku nime all. 1943. aastal jäi vabrik mõneks ajaks seisma, kuid pärast punaarmee sissetungi 1944. aastal ja nõukogude okupatsiooni jätkumist alustati taas tootmist Tarbeklaasi nime all, kuid Meleski ja Tartu klaasivabrikutega seda enam ei ühendatud.
 
Allikas: http://kultuur.elu.ee/ke491_lorup.htm; https://www.ajakiripooning.ee/eesti-kristall-tootjamargid/