JÕULUKUUL ON TAASKASUTUSKOJA POOD
AVATUD K 12-17, N 10-17 ja R 10-14 (alates 24.12 puhkame)!
MELESKI


MELESKI KLAASIVABRIK
 
1792. asutas AS Amelung & Co Meleskisse klaasimanufaktuuri, mida tuntakse kui Eesti pikima ajalooga klaasivabrikut. Meleski klaasivabrik oli 19. sajandil konkurentsitult Baltikumi suurim ja terves Vene impeeriumis oli vaid üks klaasivabrik (Rjazani), mis konkureeris Meleskiga suurima Vene klaasitehase tiitlile. Meleski klaasivabriku toodang on kergesti äratuntav oma sinakasrohelise tooni poolest, sest Eesti liiv ei ole piisavalt puhas, selleks, et toota kirgast klaasi.

Johannes Lorup rentis Meleski klaasivabriku 1924. Ta laiendas seni kiratseva vabriku tegevust, organiseeris uute eesti rahvusest meistrite väljaõppeks kursusi. 1929. aastaks oli Meleski tööliste arv kasvanud juba 200-le. Johannes Lorupi edukus ei ilmnenud vaid vabriku juhtimisel, vaid ka sellele soodsate (riigi)tellimuste saamisel. 1930. aasta augustis asutati vabriku haarde laiendamiseks müügikontor Tallinna.
Meleski klaasivabrikust kasvasid välja sellised Eesti klaasitööstused nagu Johannes Lorupi klaasitööstus, Tarbeklaas, Skankristall ja Glasstone.
Viimati sulatati ja puhuti Meleskis klaasi 2005. aastal.

Meleski klaasivabriku 1866. aastal rajatud peahoone on suhteliselt hästi säilinud ja seda on asutud korrastama. Meleskis asub Eesti suurim klaasi eramuuseum, mida külastavad aastas tuhanded turistid.

Allikas: https://et.wikipedia.org/wiki/Meleski; http://kultuur.elu.ee/ke491_lorup.htm